top of page

Biewer Yorkshire Terriery to nowa odmiana kolorystyczna Yorkshire Terrier. Biewerki różnią się tym, że ich ubarwienie występuje w trzech,

a nie jak to bywa u Yorkshire Terrier ,dwóch kolorach.

Biewer Yorkshire Terrier to mały, wesoły i pełen temperamentu piesek. Mimo swojego małego rozmiaru jest prawdziwym terierem, odważnym, ruchliwym, czujnym, niezależnym. Jest to pies tolerancyjny wobec dzieci, odważny wobec większych psów, dobrze współżyje z innymi zwierzętami domowymi. Biewer bardzo szybko przywiązuje się do swojej rodziny oraz łatwo dostosowują się do panujących w domu zasad. Jest to piesek mądry i bardzo pojętny. Rasa polecana dla alergików.

 

Historia Rasy

 

Zaczęło się przed 20 laty. Państwo Werner i Gertrud Biewer -właściciele wielce uznanej i utytułowanej hodowli Yorków: Yorkshire Terrier Zwinger "von Friedheck" 20 stycznia 1984 r. w miocie swoich pupili " Darling von Friedheck" – światowego zwycięzcy Dortmund 1981 w grupie Jungsieger i "Fru Fru von Friedheck" oraz zwyciężczyni światowa Dortmund 1981 w grupie Jungsiegerod kryli York’a, którego kolor sierści dalece odbiegał od przyjętych norm. I tak ujrzała światło dzienne prekursorka tej rasy "Schneeflökchen (Śnieżynka) von Friedheck". Psiak był całkowicie zdrowy, a jego psychika i rozwój fizyczny idealny. Jego właściciele byli tak zafascynowani swoją nową pupilką i jej kolorem sierści(biało – błękitno – złotym), że postanowili spróbować podtrzymać ubarwienie w dalszych generacjach, co udało im się z wielkim powodzeniem. Z wielką pasją i oddaniem dbali o to, by nie krzyżowano innych osobników (mam tu na myśli również inne rasy), aby uzyskać czystość rasy Biewer. Ich poświęceniebyło ogromne! Dzięki temu osiągnęli naprawdę wiele. Ich zasługą jest to, że ta rasa stała się popularna. Niestety pan Werner Biewer zmarł w roku 1997, a jego żona Gertrud zaprzestała hodowli i całkowicie poświęciła się swoim pupilom. Mieszka w Solms/Wetzlar. Ten kto kupi psiaka tej rasy od PRAWDZIWEGO hodowcy, będzie miał samą radość z niego, gdyż jest to rasa relatywnie "nowa", wyhodowana na osobnikach zdrowych fizycznie i psychicznie, bez znamion chorobowych, tak dobrze znanych niektórym właścicielom Yorków. Celem PRAWDZIWYCH hodowców było bowiem stworzenie pieska silnego, o mocnej psychice, zrównoważonego,wesołego, wolnego w przyszłości od cierpienia, bólu, nadmiernego lęku i innych "Yorkowych anomalii".

 

 

WZORZEC RASY

 

Waga 1,5 -3,2 kg,

Wysokość w kłębie ok. 22cm

Uszy stojące w kształcie litery V

Umaszczenie trójkolorowe najlepiej o symetrycznym umaszczeniu- ideał wzorca klatka piersiowa, łapki i brzuszek biały.

Tułów: Bardzo zwarty, partia lędźwiowa dobrze uformowana, linia grzbietu prosta.

Kufa niezbyt długa,

Umaszczenie szaty tułowia :raczej białe lub stalowo białe, albo prawie całkowicie stalowe lub czarne, bez odcienia brązu .

Włos na klatce piersiowej, brzuchu, końcu ogon i nogach w kolorze czystej bieli.

Umaszczenie głowy : biało-stalowo-złote, rozmieszczone symetrycznie : Głowa raczej mała i płaska ,czaszka niezbyt okrągła.

Nos całkowicie czarny. Włos na głowie długi ,w kolorze biało- stalowo- złotym lub biało-czrno-złotym ,ubarwienie symetryczne.

Oczy: Średniej wielkości, ciemne i błyszczące, o bystrym i inteligentnym wyrazie; rozmieszczone w sposób umożliwiający patrzenie wprost; z ciemną obwódką. Nie powinny być zbyt wypukłe.

Okrywa włosowa :jedwabista, bez podszerstka , na środku grzbietu przedziałek- włosy powinny okrywać ciało w 2/3 jego wysokości lub w całości.

Niedoskonałości: Wszelkie różnice odbiegające od standardów tej rasy; jasne ubarwienie oczu lub obwódek oczu; jasne ubarwienie nozdrzy. Uszy załamujące się, tyło lub przodozgryz. Faliste lub pokręcone włosy (loki). 

Na mocy przepisów wprowadzonych w roku 2002 wszelkie obcinanie ogona lub uszu u biewera jest w Niemczech nielegalne. Każdy przedstawiciel tej rasy prezentowany na wystawach w Stanach Zjednoczonych , Niemczech i Polsce musi być w stanie naturalnym. Psy z obciętymi uszami lub ogonem będą dyskwalifikowane. W Polsce rasę prowadzi Polska Federacja Kynologiczna pod patronatem F.C.I oraz Polski Klub Psa Rasowego pod patronatem ACW.

 

  • w-google+
  • w-facebook
bottom of page